materiały reklamowe

Artykuł dot. tematyki:
Projekty opakowań, opakowanie reklamowe, projektowanie etykiet, projekt opakowania...



Opakowanie reklamowe w świetle jupiterów, czyli
nowy projekt opakowania na wybiegu

Zastanawiałeś się kiedyś jak duży wpływ ma opakowanie reklamowe na decyzje zakupowe? Czy konsumenci czytają teksty na opakowaniach? Czym grożą w packagingu nieprzemyślane eksperymenty i co może komunikować sam kolor? Skupienie działań na zagadnieniu kształtowania wizerunku produktu poprzez opakowanie reklamowe pozwala na analityczne podejście do opakowania, jako nośnika informacji i integralnej części komunikacji pomiędzy producentem a konsumentem?


Zakupy przestają być dzisiaj wyłącznie metodą zaspokajania podstawowych potrzeb. Stają się bardziej przyjemnością, nagrodą za trudy codziennego życia. To upodabnia je do zabawy, czyli aktywności uniwersalnej, obecnej w każdej kulturze. Handlowcy i marketingowcy muszą jedynie zadbać, aby zabawa ta trwała jak najdłużej i była odpowiednio intensywna. W czym tkwi sekret? Tak jak w prawdziwej zabawie – w równowadze między ułatwianiem życia jej uczestnikom a podtrzymywaniem w nich poczucia niepewności.

Nie oszukujmy się - kupujemy rzeczy ze względu na ich wygląd!!!




Trzeba zaskoczyć czymś niepowtarzalnym - nieprzeciętne projekty opakowań...

Opakowania reklamowe muszą budzić emocje, muszą odwoływać sie do pokładów naszych psychologicznych odczuć, oddziaływać na podświadomość. Projektanci nowych produktów zauważają, jak często satysfakcja odbiorcy powiązana jest z emocjami, które towarzyszą użytkowaniu kupionych przez niego dóbr. Opakowania reklamowe służą do przechowywania produktów, często umożliwiają ich transport i ułatwiają podanie. Natomiast oprócz praktycznych zastosowań muszą w nowoczesnym marketingu pełnić jeszcze jedno podstawowe zadanie – sprzedawać produkt, który w sobie kryją. Wciąż w realnej świadomości konsumentów opakowania reklamowe nie maja wpływu na ich codzienne wybory tak jednak nie jest - czego dowodem są liczne badania i ich wyniki mówiące m.in. o tym, że większość wyborów dokonujemy w momencie zakupu, czyli bezpośrednio w sklepie.

Opakowania reklamowe - co nowego...

Projekt opakowania reklamowego jest cennym źródłem informacji o produkcie, i nieodzowną formą reklamy bezpośrednio w punkcie sprzedaży. Rywalizując z setkami pozostałych towarów, niemalże w każdym segmencie produktowym, opakowanie reklamowe musi być charakterystyczne i pobudzać pozytywne emocje klientów.

Ponadto takowe opakowania reklamowe

powinny zadowalać odbiorców i już z daleka zachęcać do zakupu. Natomiast nie może to być efekt krótkotrwały, owszem w momencie dokonywania zakupy jest to istotne, ale przecież u podstaw tworzonego opakowania leży przywiązanie do produktu i zadowolenie z jego nabycia, czyli efekt bardziej długotrwały.

Na przełomie dziejów...

Historia projektowania opakowań nie jest daleka, ale burzliwa. Przeszła liczne metamorfozy. Poczynając od wiernych kopii opakowań zachodnich produktów w okresie wzmożonego ruchu na półkach sklepowych, poprzez samodzielne tworzenie marek w czasach upadku komunizmu i wzywania do wolności. Od tamtej pory wiele sie zmieniło, a ówczesne projektowanie opakowania i designe opakowań w Polsce może konkurować z najlepszymi markami czy agencjami światowymi. Oczywiście na nowe trendy ma wpływ gospodarka, rozwój technologiczny i nowe metody wytwarzania opakowań, ale do głosu dochodzą także umiejętności grafików, ich doświadczenie i profesjonalizm.

Projekty opakowań - po staremu

Starsze opakowania reklamowe charakteryzowały się prostymi formami graficznymi i kształtami.

Projekt opakowania reklamowego

raczej nie wyróżniał sie oryginalną formą kształtów, raczej bazował na kolorach, hasłach i ogólnym designe. Jakkolwiek na to by nie patrzeć nie należy ich potępiać, wszak istnieje mnóstwo marek produktów, które po dziś dzień korzystają z wypracowanego wizerunku i utrzymują silną pozycje wśród konkurencji. Niektórych z nich nie wyobrażamy sobie w innej formie.

Projektowanie opakowań, etykiet - co nowego...

Obecnie, wszelkiego rodzaju opakowania reklamowe są tworzone od podstaw i poprzedzone głęboką analizą. Nikt już nie ogranicza się do samego projektu opakowania reklamowego. Jest to cały szereg działań, począwszy od analiz, badań i poszukiwań nowych rozwiązań, skończywszy na specjalnych kształtach (często przypominających sam produkt) niekonwencjonalnych formach graficznych, oraz materiałach z których zostają wytworzone.

Sam projekt opakowania reklamowego

odnosi się do marzeń klientów, jest kolorowe, często uszlachetniane lakierami, złoceniami, wytłoczeniami czy specjalnie stworzonymi wykrojnikami. Wzbogacane bajecznymi fotografiami, bądź zdjęciami znanych osób – budując tym samym autorytet produktu. Są skrojone na miarę reklamowanego towaru.

Współczesne techniki, nowe projekty opakowań

Projekty opakowań reklamowych tworzą niewidzialną granicę między reklamą samą w sobie a rzeczywistością. Jest specyficzną bramą przełamywania barier. Bezpośredni kontakt z zakupionym przedmiotem jest momentem weryfikacji przekazu danej firmy. Po styczności z hasłami, namowami i reklamami, dopiero teraz odbiorca ma możliwość przekonania się o tym w praktyce. Tą cienką warstwą oddzielającą wirtualny, napędzany ideami i wyobraźnią świat promocji od zbudowanej na faktach rzeczywistości finalnego produktu – jest właśnie opakowanie reklamowe. Nie lekceważ wagi tej weryfikacji nawet przez sekundę. Gdzie zaczyna się

opakowanie reklamowe, tam kończy

się magia reklamy. Dokładnie tam zaczynają się też realne zyski.

Pamiętajmy, że - dobre zrozumienie specyfiki samego produktu, precyzyjne zdefiniowanie i przeanalizowanie charakterystyki grupy docelowej oraz realiów panujących w danym segmencie leżą u podstaw prac projektowych, prac nad projektem opakowania.

Jak cie widzą - tak cie piszą!!!
Zapamiętaj twoje opakowanie reklamowe nie dostaną drugiej szansy na zrobienie pierwszego wrażenia.




powrÓt do listy ARTYKUŁÓW




› projekty etykiet, opakowań



identyfikacja wizualna, tworzenie logo
materiały reklamowe

.