materiały reklamowe

Artykuł dot. tematyki:
Projekt opakowania toruń, etykiety, projekty opakowań, projektowanie opakowań...Skuteczny projekt opakowania reklamowego -
- wczoraj i dziś - na łamach historii

Każda dziedzina, branża, trend i moda ma swoja historię. Często powraca się do korzeni i możemy zaobserwować powrót poszczególnych elementów, jednak każdy przełom lat czy dekady wnosi coś nowego, niepowtarzalnego i charakterystycznego. Taki stan rzeczy wynika nie tylko z rozwoju technologii, gospodarki czy ciągłych poszukiwań. Zachodzące zmiany są nieodzownym elementem historii, taka jest kolej rzeczy. Czerpiąc inspiracje z poprzednich wzorów wzbogacamy je współczesnymi elementami - i tak rodzą sie kolejne kanały projektowe.


W przypadku opakowań reklamowych, rozwój rynku projektowego i budowania marki jest stosunkowo młody, od niedawna można zaobserwować wzrost zainteresowania tematyką, liczbę kampanii i oryginalnych projektów opakowań (oryginalny projekt opakowania). Dotychczas wzorowano się na kampaniach ogolnoświatowych i realizacje nie były niczym innowacyjnym. Rozwój polskiego rynku designerskiego można podzielić na kilka okresów, z których każdy charakteryzował się innym podejściem do zagadnień projektowania opakowań reklamowych, tworzenia marki produktów.

Jak było na początku - projekt opakowania

Jak w każdej niemal dziedzinie lata 80-te były okresem przełomowym dla opakowań reklamowych (projekt opakowania, etykiety reklamowej). Półki sklepowe wypełniły się towarami, które wcześniej były niedostępne. Po wielu latach opakowań zastępczych, zapanowało przekonanie, że wszystko co "zachodnie" jest lepsze niż rodzime - zachodnie projekty opakowania reklamowego. Kolorowe opakowania reklamowe sprowadzanych produktów kusiły kupujących. Stopniowo zaczął sie rozwijać marketing, a wraz z nim rynek pierwszych zleceń projektowych. Jak można sie domyślać początki kulały i wzorowały się na sprowadzanych produktach, próby naśladownictwa kolorystyki i designu często pozostawiały wiele do życzenia. Nastał jednak moment, w którym dziedzina projektowania opakowań zaczęła się samodzielnie rozwijać.

Sympatyczne lata 90-te...

Opakowania reklamowe są cennym źródłem informacji o produkcie, i nieodzowną formą reklamy bezpośrednio w punkcie sprzedaży. Rywalizując z setkami pozostałych towarów, niemalże w każdym segmencie produktowym, opakowanie reklamowe musi być charakterystyczne i pobudzać pozytywne emocje klientów. Ponadto takowe opakowania reklamowe powinny zadowalać odbiorców i już z daleka zachęcać do zakupu. Natomiast nie może to być efekt krótkotrwały, owszem w momencie dokonywania zakupy jest to istotne, ale przecież u podstaw tworzonego opakowania leży przywiązanie do produktu i zadowolenie z jego nabycia, czyli efekt bardziej długotrwały.

Na przełomie dziejów - projektowanie opakowań, projekt opakowana

Komunizm został obalony i rynek polski otworzył sie na wszelkiego rodzaju nowinki, nowe opakowania reklamowe, nowe wzornictwo. Ponadto wszyscy poczuli pewnego rodzaju ulgę i swobodę, co zaowocowało ekspansją usług. To okres bardzo intensywnego rozwoju - nowe opakowania reklamowe, inne projekty opakowania. Rynek był tak chłonny, że każdy pojawiający sie produkt - każde nowe opakowanie reklamowe - był skazany na sukces. Mieliśmy doczynienia z pierwszymi trendami w dziedzinie budowania marki. Wśród trendów należy wymienić charakterystyczne:

1. Porządkowanie portfolio opakowań - uporządkowane portfolio stało sie koniecznością i następstwem burzliwych lat 80-tych. W ówczesnym okresie rynek konkurencji doprowadził do samodzielnego wprowadzania na rynek przez przedsiębiorstwa szeregu różnych produktów. Zapanował bałagan spowodowany brakiem konsekwencji w działaniu i brakiem jednej reguły.

2. Wzmacnianie wizerunku polskich marek - czynnikiem prowokującym do takowych działań była prywatyzacja i podział dużych przedsiębiorstw. Różne marki wytwarzane dotychczas przez te przedsiębiorstwa zostały podzielone na poszczególne zakłady, które z kolei zaczęły wprowadzać gruntowne zmiany w ofercie. W tym okresie powstało również mnóstwo nowych marek (nowe opakowania reklamowe, nowe projekty opakowań reklamowych), istniejących po dzień dzisiejszy.

3. Tworzenie marek całkiem nowych - firmy zaczęły uświadamiać sobie siłę marki, i zakres jej możliwości. Wiele powstałych wtedy produktów było pionierami swojej branży i dzisiaj po kilku latach mają ugruntowaną wysoką pozycje.

Recesja...

Początek nowego wieku zdominowany został przez "kryzys". Symbolem załamania się gospodarki był zamach na World Trace Center, po którym rynek amerykański, a zaraz po nim europejski zaczął pogrążać się w recesji. Reakcja przedsiębiorstw była prosta - zmniejszenie budżetów, zmalała ilość pojawiających się nowych marek (

nowe dobre opakowania reklamowe

produktów) i ograniczono inwestycje w linie produktów już istniejących. Następstwem tego okresu, utrzymującym sie po dziś dzień jest ogromna ostrożność przy wprowadzaniu nowych marek na rynek. Każda taka akcja jest poprzedzona dociekliwą i gruntowną analizą rynku wzbogaconymi badaniami konsumenckimi. Rola agencji projektowych rozszerzyła sie o zagadnienia związane z opracowaniem całych strategii marki (projekt opakowania reklamowego) i cyklu jej życia.

Ostatnie lata...

Kryzys minął, a rynek ponownie zaczął szybko sie rozwijać, pojawiły się nowe trendy. Zaobserwować można pewna regułę - pod szyldem jednej firmy funkcjonuje kilka marek. To powoduje ich segregację i naturalną śmierć tych mniej prężnych. Przetrwają najsilniejsi - tak można podsumować nasz rynek. Z kolei marki rozwijające się, zdominowane są przez prężne promowanie i odświeżanie wizerunku - nowe świeże opakowanie reklamowe to podstawa marki. Do głosu dochodzą opinie klientów i ich emocje. Tendencje zakupowe obracają się w obszarze średnich półek cenowych przy czym wcale nie zakłóca to funkcjonowania produktów dla zamożnych, opakowanie produktu wyznacza segment.

Ciągle podnoszona poprzeczka na polskim rynku

Zachodnie koncerny, które oferują swoje produkty muszą dostosować opakowanie reklamowe dedykowane dla tego produktu do lokalnych specyfik. Wynika to z innej estetyki i odbioru polskich konsumentów. Jesteśmy wybrednymi odbiorcami a nasze oczekiwania rządzą sie swoimi prawami, do głosu dochodzą uwarunkowania społeczne, wychowanie i przekonania religijne - to co podoba się na zachodzie u nas może okazać sie kompletna klapą - inaczej projektuje się nowe opakowanie reklamowe dla produktu. Promujemy rodzime produkty i ustalamy sztywne zasady łamiące światowe konwenanse.

Ponadto projektowanie opakowań

, powstawanie nowego opakowania reklamowego, charakterystyczna jest presja kładziona na podnoszenie jakości opakowań i stosowanych materiałów.

Działanie agencji reklamowej...

Wraz ze wzrostem rynku, nastąpił rozwój firm projektowych, które zajmują się projektowaniem opakowania reklamowe. W obecnej sytuacji mamy do czynienia z silną konkurencją i prześcigającymi się w realizacjach firmach. Co to znaczy dla agencji - rozwój, rozwój i jeszcze raz rozwój. Wiodące polskie firmy w niczym nie ustępują firmom zagranicznym. Można powiedzieć, że rozwinął się wśród polskich firm design rzetelny - profesjonalne projektyopakowań reklamowych, który obejmuje zarówno rozbudowaną metodykę pracy jak i własne autorskie rozwiązania dotyczące projektowania opakowań, powstaje dużo ciekawych rozwiązań - nowatorskie opakowania reklamowe, ciekawe projekty opakowań.
powrÓt do listy ARTYKUŁÓW
› projekty etykiet, opakowańidentyfikacja wizualna, tworzenie logo
materiały reklamowe

.